Фасадни системи
Добрият микроклимат на сградите е пряко свързан с избора на съвременни енергоефективни материали и тяхното оптимално конструктивно приложение. Външната обвивка на сградите е един явен показател за тяхната визия, дълготрайност и качество, а комфортът се измерва с количеството светлина, начин на проветряване, защита от прегряване, студ или други атмосферни условия, както и от възможността за лесна поддръжка. В последните няколко години многообразието на фасадни обшивки придоби качествено нов стил с така нар. окачени фасади, наричани още вентилируеми. Те представляват своеобразен екран пред външната стена, който осигурява надеждна защита от природните въздействия, което се дължи на оформянето на облицовъчния слой като самостоятелна конструктивна форма.
Окачената фасада се състои най-общо от алуминиева или метална подконструкция,
изолация и външни облицовъчни елементи. Технологичното разстояние, формиращо се между топлоизолацията и външната облицовка, позволява свободната циркулация на въздух и по този начин сградата „диша“. От тук идва и наименованието им вентилируеми фасади.
Различните по вид и цветово оформление облицовъчните панели (от алуминий, керамика, фиброциментни плочи, камък, дърво или друг материал) придават интересен облик на фасадата. Най-големите предимства на вентилируемата фасада пред обикновената е, че тя е трайна във времето, устойчива на външни влияния и лесна за почистване.
Възможността за избор на конструкция и вид облицовка дава голяма свобода на архитекти и проектанти при ниско и високо строителство на бизнес, обществени и жилищни сгради.
Функционалните слоеве на една вентилируема фасада са: носеща стенна подконструкция, топлоизолация, окачваща система от хоризонтални и вертикални носещи профили и облицовъчен слой от фасадни плоскости, както и елементи за оформяне на фугите между плоскостите.
Стената е опорната точка за цялата система. Съществените за нея параметри са отклонението на стената по вертикала и хоризонтала, както и отклоненията при ъглите.
Подконструкция
Носещата подконструкция се състои от рамкови структурни елементи, обхващащи цялата фасада. Тя има за цел да поддържа външната фасадна облицовка и да разпределя натоварването от вятъра върху основната носеща конструкция. От значение при избора на скрепителни средства е материалът, от който е изпълнена опорната стена и евентуално степента й на износване.
Топлоизолация
Изборът на топлоизолация има важно значение. Топлоизолационният слой, който се поставя между стената и фасадната облицовка, защитава стената от замръзване, изравнява температурните й колебания и възпрепятства появяването на деформации, особено неблагоприятни при високите сгради.
Каменната или минерална вата е предпочитан материал, защото освен добрите си топлоизолационни качества, създава ефективна преграда срещу шума. При нашите климатични условия е препоръчителна вата с дебелина от 80 до 120 мм или едностранно каширана каменна вата на плочи с дебелина от 5 до 12 см и по-голяма плътност – средно 50-80 кг/м².
Плочите от каменна минерална вата се нареждат плътно една до друга без луфтове между тях. Плочите могат да бъдат допълнително покрити със стъклена минерална вата, като по този начин се подобряват устойчивостта на въздушни течения и хигроскопичните свойства на плочите. Следва вентилационен слой, разположен между топлоизолацията и външната облицовка. Дебелината му трябва да варира в границите 3-5см, за да се осигури добра циркулация на въздуха. Въздушното пространство работи на принципа на тягата – въздухът в него се движи заради разликата в налягането и не позволява събиране на атмосферна и вътрешна влага на повърхността на стената. Този слой извежда дифузната влага извън сградата и елиминира попадналата във външната облицовка вода. През лятото вентилационният слой предпазва сградата от проникване на горещ въздух, а през зимата действа като допълнителна топлоизолация.
Фасадните обшивки са система от носещи профили, монтажни конзоли и аксесоари, които позволяват всеки елемент да се движи свободно, според собствения си коефициент на разширение, както и да поема динамични натоварвания.
Конзолите
Това са елементи, които носят фасадната обшивка и я закрепват към строителната основа. Освен собственото тегло те понасят усилията и от ветровото натоварване. Методът на закачване позволява използването на плочи с най-разнообразен растер, давайки възможност на фантазията на архитектите за оформяне на сградата.
ЕТЕМ разработи специални системи за вентилируеми фасади.
Системата Vario е специално проектирана да понася собственото си тегло и ветровото натоварване на облицовъчни плочи от керамика, гранитогрес, текстолит, етернит, HPL панел, Aquapanel или стъкло. Системата Vario се отличава от досега съществуващите решения с наличието на основен носещ профил, чиято форма позволява да се фиксира точно фугата между две съседни плочки.
Компанията разработи и системата Bravo – за окачване на композитни материали и ламарина, и Forte – за тежки фасадни материали като камък, гранит и мрамор с дебелина над 20 мм. Част от разработените окачващи системи са и термоизолиращите подложки и стоманени крепежни елементи.
За парозащита на системата се поставя паропропускащо фолио, чиято функция е да защитава сградата и топлозолацията от проникване на атмосферна влага и прах, както и от кондензна влага. Полага се между топлоизолацията и външното покритие. Един вариант на паропрорускливо фолио е ОНДУТИС F 100, на фирма Ондулин. Монтира се лесно, благодарение на напречните маркeри, улесняващи правилното застъпване.